Semmelweis Ignác életét bemutató tárlat az orvostörténeti múzeumban

Semmelweis Ignác életének és felfedezéseinek a bemutatását célozza a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum (SOM) pénteken megnyitásra kerülő kiállítása.

Az orvos életét filmek segítségével ismerhetik meg a látogatók,  emellett innovatív módon Semmelweis felfedezésének jelentőségéről is képet kaphatnak. A kiállítás helyet ad ez mellett Semmelweis Ignácról készült festményeknek, korabeli orvosi és szülészeti eszközöknek és kéziratoknak is.
A tárlat megpróbál válaszolni arra is, hogy mik lehetett az okozója és voltak-e felelősei Semmelweis életének tragikumának – a döblingi elmegyógyintézetben halt meg.
A bemutató aktualitását az adja, hogy Semmelweis életművét 2013 júniusában az UNESCO Nemzetközi Tanácsadó Bizottsága a Világemlékezet részévé nyilvánította.
A kiállítás szeptember 13-án nyit Budapesten, a SOM Apród utcai épületében, Semmelweis szülőházában, ahol hamvait is őrzik. A tárlatot a magyar-olasz évadnak köszönhetően decemberben a Római Magyar Akadémián is bemutatják majd, emellett a tervek szerint jövőre Párizsban is megtekinthető lesz, az UNESCO-díj tiszteletére szervezett Semmelweis Világkongresszus keretében.
Semmelweis Ignác elsőként jött rá arra, hogy az orvos kezén, illetve a vizsgálati eszközökön lévő baktériumok miatt megfertőződhet a beteg, ami akár halálos fertőzéshez is vezethet. Az orvos 1847 tavaszán tárta fel a fertőzés mechanizmusát, de ezt csak 1859-ben publikálta a magyar és a bécsi Orvosi Hetilapban. Fő műve 1861-ben német nyelven, Pesten jelent meg A gyermekágyi láz kóroktana, fogalma és megelőzése címmel. Semmelweis korában 10-18 százalék között volt a gyermekágyi láz halálozási aránya, amelyet a felfedezésének köszönhetően egy százalékra tudtak visszaszorítani.
A teljes hagyatékot, a németül és magyarul megjelent publikációkat, leveleket a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum őrzi és gondozza.

Forrás: MTI

Szólj hozzá!