Ritka leletekre bukkantak a balatonudvari avar sírokban

Ritka leletekre bukkantak a régészek a balatonudvari temetőben, amely az avar korból származik. A sírokban talált különleges régészeti leleteket szerdán ismerhették meg a sajtó képviselői a veszprémi Laczkó Dezső Múzeumban.

Az idén talált régészeti leletek között volt például egy magas rangú vezető, akit szablyájával együtt temettek el, valamint egy másik gazdag férfi, akit egy birkával – mondta Perémi Ágota régész, muzeológus.
Az avar kori temető 2002-ben, csatornaépítő munkásoknak köszönhetően került elő. A feltárás során 531 (70% avar és 30% magyar) sír került elő és kiderült, hogy a sírokba 670-től 930-940-ig temetkeztek, és három kort ölel fel: a legalsó szint a kora avar kor, a következő a közép avar kor, a legfelső pedig a honfoglalás kori magyarok sírhelyeit tartalmazza.
Eddig a temető azon részét tárták fel, amely a 71-es főúttól északra fekszik, de a szakemberek meglepetésére a temető az út déli oldalán is folytatódik. A sűrűn használt temetőben előfordult, hogy egy helyen két csontvázat is találtak.
Perémi Ágota elmondta, hogy az avar női sírokból korábban ékszerek (gyöngyök, karperecek, gyűrűk, nyakláncok) és edények is kerültek elő, tűtartó, amely az övre volt erősítve textilszalaggal, továbbá félhold alakú csüngők. Különösen értékes lelet az a kőberakásos ruhakapocs, amely ezüstből készült és aranyozott: a veszprémi múzeum gyűjteményében ez az első ilyen darab.
Az avar férfiak sírjai is tartogattak meglepetést: amellett, hogy sok övgarnitúra, fegyver és férfi ékszer került elő, az idei ásatáson rábukkantak egy rangos férfi sírjára, akit szép övgarnitúrával, fegyverekkel, ékszerekkel és szablyával temettek el. Az ide temetett férfi magas rangú katonai vezető lehetett, akinek tekintélye volt a közösségen belül – magyarázta Perémi Ágota. Ugyancsak tehetős avar volt, aki mellé birkát temettek – ez szokatlan, pogány rituálé, amely csak a rangosaknak járt.
Szintén idén bukkantak rá az egyik avar sírban egy vaskulcsra, amely azért különleges, mert avar sírban eddig csak római kulcsot találtak, avar korit nem. Az egyik avar sírban egy vas ásópapucsot is találtak a csontváz mellett, amely komoly szertartásra utal, mivel a mezőgazdasági eszközök használata a temetésnél ritkán fordult elő. Valószínűleg rontáselhárító szerepe volt az ásónak. Ugyancsak idén került elő egy avar sótartó.
A négy ásatási szakasz során találtak egy játékkocka-gyűjteményt is, amelyből eddig egy volt az országban: a juh sarokcsontjából készült kockák is avar sírban voltak. A veszprémi gyűjtemény négy új varkocsszorítóval is gazdagodott, és egy csonttégellyel, amelyben állatok gyógyításához tartottak kenőcsöt.
A magyar sírokból kevesebb lelet került elő, az egyik gyereksírból például egy öntött bronz keresztet emeltek ki, és találtak még fonott nyakperecet, más ékszereket is.
Az ásatás még két hétig tart, azután új területeken szeretnék folytatni. Az idei munkálatokat a Nemzeti Kulturális Alap kétmillió forinttal támogatta.

Forrás: MTI

Szólj hozzá!