Obama leszögezte: fenyegetésre nem tárgyal

Barack Obama amerikai elnök kedden telefonon megerősítette John Boehner, a képviselőház republikánus párti elnöke felé korábbi álláspontját, hogy csak azután kész tárgyalni a republikánusokkal az országos gazdasági problémákról, ha nem fenyegetnek tovább a szövetségi kormány leállításával és az Egyesült Államok fizetésképtelenné válásával.

A Fehér Ház közleménye szerint az elnök – aki közép-európai idő szerint este 8-kor sajtótájékoztatót tart – megismételte, hogy kész lenne tárgyalni az olyan prioritásokról, mint a gazdasági lehetőségek kiszélesítése, a magánszektor munkahely-teremtési képességének támogatása, az amerikai vállalatok versenyképességének javítása, az egészségügyi törvény megerősítése és az államháztartási hiány csökkentése.
Az elnök sürgette, hogy a házelnök a szövetségi kormányzat részleges bénultságának megszüntetése érdekében haladéktalanul szavaztassa meg a képviselőházban a szenátus által már elfogadott, átmeneti költségvetési törvénytervezet. Boehner ezt korábban arra hivatkozva utasította vissza, hogy az átmeneti büdzsének nem lenne elegendő támogatottsága.
A CNN kedden ezzel szemben – a saját számításai alapján – arra a megállapításra jutott, hogy a képviselőházban megvan a szükséges minimális többség egy “tiszta”, vagyis feltételektől mentes átmeneti büdzsé elfogadásához.
A hírtelevízió szerint mind a 200 demokrata, plusz 17 republikánus párti képviselő támogatná a szövetségi kormány haladéktalan “újraindítását”, így technikailag a képviselőházban is rendelkezésre áll a kellő számú voksmennyiség a szövetségi állam finanszírozását december 15-ig biztosító ideiglenes költségvetés elfogadásához.
A szövetségi kormány azért bénult meg részlegesen, mert a republikánus többségű alsóházban a két nagy párt nem tudott megállapodni az október 1-jén kezdődött új költségvetési év első hónapjainak finanszírozásáról sem.
Obama a házelnökkel folytatott telefonbeszélgetés közben felhívta partnerének figyelmét a szenátus azon törekvésére, hogy egy évre megemelje az adósságlimitet. (A 100 tagú szövetségi felsőház demokrata párti szenátorai hisznek abban, hogy a republikánusok oldaláról is elegendő szavazatot kapnak ahhoz, hogy meglegyen a törvénytervezet elfogadásához szükséges 60 voks.)
Obama arra kérte az ellenzéki politikust: tegye lehetővé, hogy a képviselőház idejében és ideológiai feltételek nélkül szavazzon az ügyben. Felhívta a figyelmet, hogy kizárólag a kongresszus jogosult az adósságplafon megemelésére, és hogy ennek kudarca esetén súlyos következmények várnak az amerikai középosztálybeli családokra és az egész amerikai gazdaságra.
Korábban, a nap folyamán Boehner újságíróknak nyilatkozva sürgette ismét Obamát, hogy tárgyaljanak. A képviselőház elnöke egyúttal jelezte, hogy ezek széles körűek lennének, és – saját pártjának álláspontjára utalva – kijelentette, hogy azokat nem kötnék előfeltételekhez. A házelnök azután nyilatkozott így, hogy megbeszélést folytatott pártcsoportja tagjaival, akik ragaszkodtak ahhoz, hogy az államadósság-plafon megemelésének fejében kezdődjenek deficitcsökkentési tárgyalások Obamával.
Az amerikai pénzügyminisztérium számítása szerint kimerül a tárca hitelfelvételi képessége, ha október 17-ig a kongresszus nem emeli meg a 16,7 ezer milliárd dolláros államadósság-plafont.
A Rasmussen Reports keddi megállapítása szerint a demokrata pártra szavazó amerikaiak 82 százaléka szeretne véget vetni a leállásnak, a republikánusok támogatóinak 71 százaléka pedig továbbra is fenntartaná azt. Azon szavazók közül, akik nem tartoznak a két nagy párt bejegyzett hívei közé, 47 százalék úgy véli, hogy továbbra is nyomás kell gyakorolni a kormányra, 44 százalék pedig a jelenlegi állapot megszüntetését tartaná üdvösnek.

MTI

Szólj hozzá!